Scottish terrier


Slovakian wire haired pointing dogOtvoriť väčší obrázok -»

Otvoriť väčší obrázok -»

Otvoriť väčší obrázok -»

História plemena / Breed history-»


Škótsky teriér patrí do skupiny psov opísaných ako teriéri (slovo odvodené z latinského "TERRA" čo znamená "ZEM"). Teriér je pes, ktorý bol vyšľachtený na prácu na zemi a pod zemou, na chytanie malých a veľkých hlodavcov, líšok, divých mačiek, jazvecov, lasíc, vydier, teda divých zvierat, ktoré sťažovali život roľníkov na farmách. Preto chudobní farmári, pre ktorých mohla znamenať strata jedného či dvoch jahniat zimné hladovanie museli chovať také psy, ktoré mali výnimočnú silu, veľkú guráž a odvahu a boli neobyčajne húževnaté. Pôvodné psy, ktoré sa chovali v drsných podmienkach Škótskej Vysočiny potrebovali silné nohy na vyhrabanie a vyhnanie potkanov, silné pľúca na prácu pod zemou a silnú hrubú srsť na prežitie nehostinného počasia. Jednotlivé klany obyvateľov žijúcich na ostrovoch sa odlišovali nielen "tartanom" ale i svojským súperením o to, kto má alebo vyšľachtí lepšieho psa. A preto skôr patrí k jedným z potomkov starých škótskych teriérov spolu s Cairn teriérom, Dandie Dinmont teriérom Skye teriérom a West highland white teriérom. Škóty prvý krát vstúpili do výstavných kruhov v roku 1860 v Anglicku. Plemeno sa potom dlhší čas formovalo, až nakoniec v roku 1880 bol vypracovaný štandard plemena pánom Morrisonom a Thompsonom, ktorý platí s menšími úpravami dodnes.

Neprešiel dlhý čas a škót si získal obľubu aj mimo starého kontinentu. John Waylor predstavil škótskeho teriéra v Spojených štátoch. Prvý registrovaný škót v Amerike bol "DUKE" narodený 15.9.1884.

Škótsky teriér - GRANITE, majiteľ sir Payton Piggott,
Prvý škót na výstave Kennel klubu
Otvoriť väčší obrázok -»   Otvoriť väčší obrázok -»


Charakteristika plemena


"MALÝ VZRASTOM - VEĽKÝ SRDCOM"

Škótsky teriér - nízkonohý teriér prastarého anglického pôvodu, sa od nepamäti používal na ničenie škodnej zveri ale aj ako nadaný poľovný durič a stopár. Veľmi skoro, ešte v minulom storočí, sa stal módnym spoločenským psom a tak, viac ako u poľovníkov ho vidieť na vodítku v mestách. Je to húževnatý, pevne stavaný pes na krátkych nohách, ktorého veľkosť predurčuje na prácu pod zemou. Má mimoriadne veľký a silný chrup, je veľmi živý a temperantný s múdrym výrazom očí, so vztýčenými ušami a chvostom, takže pôsobí dojmom, že je pripravený ísť kamkoľvek a vyviesť nejakú lotrovinu.

Škótsky teriér, tiež známy pod menom"zmeták" je pôvodné teriérske plemeno, ktoré bolo vyšľachtené v Škótsku do dnešnej výraznej podoby. Hovorí sa o ňom, že sa podobá na čerta a má čertovské maniere. K telu má pomerne veľkú, dlhú ale úzku hlavu s výraznými fúzami a obočím. Ak mu otvoríme papuľu, nájdeme tak mohutný chrup, že nadobudneme dojem, že nie je možné aby patril k desaťkilogramovému psíkovi. Chrup zodpovedá až chrupu veľkého stavača.

Bohaté, drsné a hrubé osrstenie, ktoré sa trimuje mu dodáva majestátny zjav sily a mohutnosti. Stojaté uši a stále vztýčený chvost, silueta tela tvoriaca až štvorec s nápadne dlhou hlavou, ktorá je niekedy dlhá až 29 cm pri maximálnej výške 28 cm mu dodávajú atraktývny vzhťad, ktorý zanecháva naozaj hlboký dojem. O tom svedčí aj to, že mnohé osobnosti chovali škótskeho teriéra a nezáležalo na tom, či mal veľké uši, dlhý chrbát alebo deformované zuby. Stále to bol škótsky teriér, vynikajúci spoločník, síce dosť nezávislý od Vašich rozhodnutí ale absolutne verný a lojálny.

Škót robí zo seba skvelého domáceho miláčika pre tých, ktorí rozumejú, že škót je nezávislá ale lojálna povaha.

Škót nie je to pravé plemeno pre tých, ktorí vyžadujú maximálnu poslušnosť, nikdy nebude robiť to čo mu prikážete alebo ho násilne k niečomu donútite.

Škót je ale výnimočný, úžasný a rovnocenný partner, ktorý je mimoriadne citlivý na pochvalu a ktorý Vás nikdy nesklame.

Každý, kto raz mal škóta Vám potvrdí, že iné plemeno už chovať nebude. Je to pravda, môžem to potvrdiť. Škóty si ma získali na celý život!
Stana Krieková    -» Pridaj medzi obľúbené     -» Pošli info priateľovi     -» Na začiatok stránky
© 2005-2007 | DRU-WYD Scottish terrier kennel, Točnica 138, 985 22 Cinobaňa, Slovakia, info@dru-wyd.sk